EKSENDE İNSAN DERNEĞİ KAHRAMANMARAŞ
Nasıl bir aile?
Muhittin KANDIRMAZ
“Çünkü sen, muhteşem bir ahlaka sahipsin.” (Kalem 68:4). Bu ayetin muhatabı Resulullah (sav) üzerinden bütün insanlıktır.

“Çünkü sen, muhteşem bir ahlaka sahipsin.” (Kalem 68:4). Bu ayetin muhatabı Resulullah (sav) üzerinden bütün insanlıktır.
Daha risalet gelmemiştir. Resulullah (sav) Hz. Hatice ile evlenmiş. İlk gün ve daha akşam olmamıştır. Hz. Hatice’nin evine yerleşmişler. İçerde otururken kapı çalmış, kapıyı açmaya Hz. Hatice gitmiş. Kapıyı açınca karşısında üstü başı kötü durumda yaşlı bir kadın görür ve sorar ‘buyur anne’ der. Yaşlı kadın Resulullah’ın sütannesi Halime’dir. ‘Oğlum yavrum burada mı?’ der. Hatice sorar ‘oğlun kim anne?’

Bu kez ‘Muhammed’im burada mı?’ der! Tabi konuşmaları duyan Resulullah kalkar kapıya kadar gelir, sütannesini tanır ve içeri buyur eder. İzzet, ikram ve hürmette bulunur. Halime der ki; ‘yavrum senden sonra yoksulluk kıtlık bizi buldu, bize yardım et.’ Tabi bu arada evliliğinin ilk günüdür Resulullahın. Dünyalık olarak sütannesine verecek hiç bir şeyi yoktur. Döner Hz.Hatice’ye der ki; ‘bana biraz borç verir misin?’ Hz. Hatice ne istediğini sorar. Resulullah da; ‘biraz keçi ya da koyun bir de binek’ der. Hz. Hatice ‘tamam’ der ve arkasından ‘senin annen benim annemdir, sen ne kadar vermişsen o kadar da benden’ der ve Halime’yi gönderirler. Kapılarını kapatıp içeri geçmişlerdir. Bir ara göz göze gelirler Hz. Hatice parmağındaki nişan yüzüğünü çıkarır, o anda Resulullah endişelenir ve Hz. Hatice; ‘Ey Muhammed, bu yüzük de dahil ben ve tüm mal varlığım bundan sonra sana aittir’ der. Evet, dostlar ortada daha risalet yok, kadın Mekke’nin en zenginlerinden hatta en zengin kadını.

Ticaret kervanları var, birçok yerde ticaret yapıyor. Ya Resulullah? Hiç bir şeyi yok. Dedesinden sonra aile fakirleşmiş, elde avuçta bir şey kalmamış, hatta evlenmeden önce Hz. Hatice’nin kervanlarını sağa sola ücretli olarak götürmüştür. Bu konuyu kapatmadan şunu da belirtmekte fayda var; Hz. Hatice, son servetini de ambargo yıllarında Müslümanlara -çok pahalı olduğunu bile bile- bir kaç deve yükü gıda için harcamıştır. Gelelim günümüze.. Ben de dâhil tüm beyler, Hz. Hatice gibi hanımlar istiyoruz. Tamam, güzel ama hangimiz Hz Muhammed (sav) gibi bir bey olmaya çalışıyoruz? Evet, belki hanımlar Hatice olmayacak erkekler de Muhammed olmayacak ama en azından bunları örnek alsak davranışlarımızı bunlara göre ayarlamaya çalışsak.

Özellikle son yıllarda çok garip olaylar duyuyorum ‘yok bu para benim, bu araba benim, yok bu yazlık benim paramla alındı, bu ay ben harcama yaptım, gelecek ay sen yaparsın’ vs. Böyle hesaplar yapılarak evlilik yürümez dostlar. Yürüse de kimse kusura bakmasın ama orda sevgi yok, hasbilik yok, merhamet yok. Bunca hesabı yapanlar zaten eşlerden biri düşünce hemen terk ediyor. Oysa yukarda vefa örneğini anlattık. Siz evliliğe kapitalist gibi bakamazsınız, bakarsanız zamanla her şeyiniz paraya dayalı hale gelir. Kesinlikle eşler birbirine karşı hesabi değil hasbi davranmalıdır. Yoksa ne mi olur? Eğer evin beyi çok para kazanmaya başlarsa ikinci eş ya da ihanet; hanım çok para kazanırsa şu avm senin bu park benim yok şu jip senin bu araba benim demeye başlar.

Etrafımızda bu gibi örnekler çoğalmaya başladı maalesef.
“Ve onlar derler ki: Rabbimiz! Bize göz aydınlığı olacak eşler ve nesiller ver ve bizi muttakilere önder eyle!” (Furkân 25:74) duasıyla ve en kalbi duygularla..
“Sadece denilecek ki: Mutluluklar!.. Mutluluklar!..” (Vâkı’a 56:26)

Muhittin KANDIRMAZ nin Diğer Yazıları
Adres
: Şehit Abdullah Çavuş Mah. 66011 Sok. Akkoyun Sitesi No:1/A Onikişubat/Kahramanmaraş
Tel
: 0505 387 21 47
Faks
:
E-Mail
: bilgi@ekinder.org.tr
Copyright 2013 EKSENDE İNSAN DERNEĞİ KAHRAMANMARAŞ * Tümhakları Saklıdır.